Dochodzenie świadczeń odszkodowawczych, związane z błędami okołoporodowymi

12.01.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Matce oczekującej narodzin dziecka, często towarzyszą obawy, związane z samym porodem. Sporo mówi się bowiem o błędach lekarskich, do których regularnie dochodzi na porodówkach. Kobiety, wobec których popełniono taki błąd, mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie od szpitala lub od lekarza. Czy walka o sprawiedliwość może zakończyć się korzystnie dla pacjentki? Ten temat poruszamy w dzisiejszym artykule.

 

Zagrożenia czyhające w szpitalu na ciężarną pacjentkę 

Wyróżniamy trzy błędy medyczne, które są niepokojąco często popełniane przez pracowników służby zdrowia. Mimo nagłaśniania wielu przypadków, wciąż dochodzi do podobnych, niemal identycznych przewinień ze strony lekarzy. Zdarza się to zarówno w renomowanych szpitalach, jak i małych placówkach: 

- odwlekanie cesarskiego cięcia lub jego niewykonanie mimo istnienia przesłanek,

- niewystarczające monitorowanie stanu matki i płodu, 

- nierozpoznanie wad rozwojowych płodu. 

Lista uchybień jest dużo dłuższa, co przeraża zarówno kobiety ciężarne, jak również ich rodziny, z napięciem wyczekujące narodzin dziecka. Pacjentka, której zdrowie lub życie zostało zagrożone przez nieprawidłowe postępowanie lekarza lub personelu medycznego, a na skutek błędu lekarskiego ucierpiała ona lub jej dziecko, ma prawo dochodzić świadczeń odszkodowawczych od placówki oraz osoby, odpowiedzialnej za doznaną krzywdę. 

Za błędy okołoporodowe przysługuje rekompensata pieniężna 

Kiedy ktoś popełnia błąd, powinien ponieść za jego skutki odpowiedzialność. I chociaż wiele sytuacji nie ulegnie poprawie po wypłacie świadczenia, pieniądze mogą pomóc – posłużyć choćby na zakup leków, czy opłacenie wizyt lekarskich. Poszkodowanym przysługuje prawo do ubiegania się o: 

- odszkodowanie – za leki, sprzęt do rehabilitacji i inne wydatki, poniesione w celu naprawy skutków błędu lekarskiego, do którego doszło podczas porodu, 

- zadośćuczynienie – za doznane cierpienia i ból, za pozbawienie dziecka pełnej sprawności, 

- rentę – na pokrycie kosztów leczenia, pielęgnacji i opieki nad dzieckiem, na lekarstwa, turnusy rehabilitacyjne. 

Nie warto rezygnować z prawa do świadczeń, jednak droga do ich uzyskania dla wielu może okazać się zbyt długa. Dlatego też dobrze jest skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy skutecznie uzyskują rekompensaty pieniężne dla poszkodowanych pacjentek oraz ich dzieci. Takim podmiotem jest Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, gdzie czekają prawnicy, gotowi, by reprezentować osoby, których życie zostało zdeterminowane przez błąd medyczny, popełniony przez lekarza.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze