Kto pomoże w wyegzekwowaniu alimentów od partnera? Odpowiadamy!

20.05.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Sprawy o alimenty bywają skomplikowane, a przechodzenie przez nie często jest trudne dla każdej ze stron. Byłym małżonkom zwykle zależy na tym, aby postępowanie zakończyło się możliwie najszybciej, a wydany wyrok był dla nich korzystny. Żeby tak się stało, warto skorzystać z pomocy zaufanego prawnika. Gdzie szukać wsparcia natury prawnej w sprawie rodzinnej? Między innymi nad tym zastanawiamy się w niniejszym artykule.

 

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach 

Kiedy dziecko przychodzi na świat, na jego rodziców nakładany jest tak zwany obowiązek alimentacyjny. To zobowiązanie, związane z zapewnieniem potomkowi godnych warunków do życia. Zawierają się w tym między innymi takie kwestie, jak pokrywanie wszelkich kosztów utrzymania i opieki lekarskiej, a także kupowanie dziecku wyżywienia, zabawek czy materiałów niezbędnych do edukacji. 

Trzeba zaznaczyć, że (wbrew powszechnej opinii) po ukończeniu przez dziecka pełnoletności, jego rodzice nie są zwalniani z obowiązku alimentacyjnego. Dopiero wówczas, gdy potomek się usamodzielni i będzie w stanie sam się utrzymywać, alimenty przestają mu przysługiwać. Co jednak, kiedy przed ukończeniem przez dziecko osiemnastego roku życia, rodzice się rozwiodą? Na kim spoczywa obowiązek łożenia na jego utrzymanie? 


Alimenty na dziecko i trudności związane z ich wyegzekwowaniem 

W przypadku rozwodu, małżonek, któremu sąd przyznał prawo do opieki nad małoletnim dzieckiem, ma prawo wnieść roszczenie o alimenty od drugiego małżonka. Zwykle robi to matka, gdyż najczęściej właśnie pod jej opieką pozostaje dziecko. Bez względu na okoliczności, kluczem do wygranej sprawy i uzyskania jak najwyższych alimentów, okazuje się zatrudnienie prawnika. Adwokat rodzinny to najwłaściwsza osoba, do jakiej powinien zgłosić się rodzic, zamierzający wyegzekwować alimenty na dziecko od swojego byłego partnera. Bez obaw – wykwalifikowany prawnik wie, w jaki sposób zająć się sprawą oraz jakie podjąć działania, żeby przekonać sąd do przyznania wysokich alimentów. 

Oczywiście, napisanie pozwu o alimenty oraz walka o nie na sali sądowej mogą zostać przeprowadzone na własną rękę. Wiąże się to jednak z dużym obciążeniem, szczególnie dla osoby, która nie ma doświadczenia w postępowaniach o alimenty. Co więcej, adwokat rodzinny po zapoznaniu się ze sprawą może zaproponować inne rozwiązanie, niż udanie się do sądu. W niektórych sytuacjach wystarczy zawarcie ugody alimentacyjnej z byłym małżonkiem. Jeżeli szukają Państwo odpowiedzi na trudne pytania związane z problemami rodzinnymi natury prawnej, zachęcamy do zajrzenia na stronę serwisu Rozwód z Nią. Można tam znaleźć cenne fachowe porady i dowiedzieć się więcej m. in. na temat obowiązku alimentacyjnego oraz procedury ubiegania się o alimenty na dziecko.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze