Nie tylko na działkę, czyli zalety domków holenderskich

02.02.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Moda na domki holenderskie przyszła do nas z zachodniej Europy. Tam obiekty, które u nas są uważane za budynki przeznaczone na działkę, często służą do mieszkania przez cały rok. W Polsce takie zastosowanie domków letniskowych jeszcze się nie przyjęło, ale coraz częściej korzystamy z nich w trakcie wakacji. Nad morzem, w górach, w lesie, na wsi – sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie nie zamierzamy długo zagrzać miejsca. Czym jest domek holenderski i dlaczego niektórzy rezygnują na jego rzecz z ekskluzywnego pokoju hotelowego? Znamy odpowiedź na to pytanie!

 

W domku letniskowym można komfortowo mieszkać 

Z czym kojarzy Ci się zabudowa działki? Zapewne z niskimi, małymi domkami, które w środku posiadają zaskakująco dużo miejsca. Takie obiekty nie mają jednak w pełni wyposażonej kuchni, łazienki i ogrzewania, a służą głównie jako przechowalnia narzędzi oraz schronienie w przypadku niepogody. Za to domek holenderski jest wykorzystywany najczęściej w celach wypoczynkowych, na przykład podczas urlopu, kiedy chcemy odpocząć od miejskiego zgiełku w jakimś zacisznym miejscu. Taki budynek można przetransportować na specjalnej lawecie i postawić na dzierżawionej przez siebie działce. Na komfort użytkowników wpływa fakt, że w wielu modelach znajduje się instalacja cieplna, elektryczna i kanalizacyjna – domki holenderskie spokojnie nadają się więc do zamieszkiwania przez cały rok. 


Mobilny domek holenderski niewiele kosztuje

Bądźmy szczerzy: zakup domu lub mieszkania to ogromna inwestycja, która najczęściej kończy się wzięciem kredytu i zobowiązaniami finansowymi na następne trzydzieści lat. Dodajmy do tego koszt wyposażenia i utrzymania, a powstanie suma, która spowoduje potężną wyrwę w budżecie nawet dobrze zarabiającej osoby. Tańszą i tak samo skuteczną alternatywą jest zakup domku holenderskiego. Za używany model z pełną instalacją zapłacisz już nawet 50 tysięcy złotych. Drogo? Niekoniecznie. Gdy porównasz tę kwotę z ceną mieszkania z rynku wtórnego, okazuje się, że możesz kupić dom połowę taniej, niż mieszkanie! Oczywiście trzeba doliczyć koszt ogrzewania – tak samo jak w każdym obiekcie mieszkalnym. 


Nie musisz mieć pozwolenia na budowę

W przypadku budowy domu trzeba postarać się o pozwolenie budowlane. Zamiast wybierać meble, wyposażenie i kolory ścian, biegamy więc po urzędach, robiąc wszystko, żeby nasze marzenia ujrzały światło dzienne. Aby postawić na działce domek holenderski, chociażby skandynawski model od Holidaysport, wystarczy zgłoszenie. Obiekt ten jest bowiem parterowy, a jego powierzchnia nie przekracza 35mkw, a zgodnie z prawem takie budynki nie wymagają pozwolenia. Teraz należy poczekać 21 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy z urzędu sprzeciwu, możemy stawiać domek na działce.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze