Obchody 66. rocznicy śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego

10.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#rocznica   #kwilcz   

W dniu 2 marca 2017 r. w Kwilczu odbyły się uroczyste obchody 66. rocznicy męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego połączone z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Obchody 66. rocznicy śmierci Pułkownika Łukasza Cieplińskiego odbyły się w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Kwilczu w intencji płk. Łukasza Cieplińskiego, z udziałem władz samorządowych, kombatantów, przybyłych gości, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców. Eucharystię celebrowali ks. Proboszcz J. Kasztelan oraz ks. J. Foltyniewicz, który także wygłosił Słowo Boże. W pamięci wszystkich na długo pozostaną słowa homilii odwołujące się do wartości, na które zwracał uwagę Ł. Ciepliński w swoich grypsach do syna: celami Twego życia to służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem (...), dążenie do rozwiązywania bieżących problemów - na zasadach idei Chrystusowej (…) oraz służba ojczyźnie i narodowi polskiemu.

Po zakończeniu mszy św., pod tablicą upamiętniającą płk. Ł. Cieplińskiego oddano hołd bohaterowi powojennej konspiracji niepodległościowej zamordowanemu przez komunistów, składając wieńce i zapalając znicze. Odczytany został także list Prezydenta RP Andrzeja Dudyskierowany do uczestników.

Wójt Gminy Kwilcz Stanisław Mannek podkreślił, iż uroczystości są hołdem dla płk. Ł. Cieplińskiego oraz dla tych wszystkich „niezłomnich", którzy walczyli o niepodległość, demokrację i wolność w kraju, a była to walka beznadziejna, ze świadomością, iż jej kresem będzie śmierć. Żołnierzy wyklętych było tysiące, z różnych rodzin i domów, a łączyła ich miłość do Polski.

Podczas przemówień podkreślano, że niezależny i niepodległy byt Rzeczypospolitej Polskiej nie byłby możliwy bez ofiary i poświęcenia Żołnierzy Wyklętych. Zwracano uwagę, że historia płk. Ł. Cieplińskiego to oczywiście tragiczne dzieje człowieka, ale równocześnie piękna historia patriotycznej postawy. Postawy tak pięknej, aż wydaje się nierzeczywista. To postawa wytrwania w prawdzie, postawa wytrwania w wierności złożonej przysiędze, wbrew wszystkiemu i wszystkim, aż do końca. Postawy niegodzenia się na niesprawiedliwość i kłamstwo. I w tym sensie bohater ten może stać się dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się uroczystą akademią w Zespole Szkół w Kwilczu.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". 1 marca to data symboliczna. Historycznie nawiązuje ona do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele. Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy tworzących powojenną konspirację, która – aż do powstania „Solidarności” – była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia (1945 r.) działało w nim nawet 200 tys. konspiratorów. Blisko 20 tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich–leśnych, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy zapewniało partyzantom m.in. schronienie i łączność.

 

 

Wypełnij ankietę. Podaj maila i zgarnij kubek!

 

To może Cię także zainteresować:
Kronika policyjna 19-21.01.2018r.
Zasłużeni dla Gminy Kwilcz
Turniej piłkarski o Puchar Wójt Gminy Kwilcz

red. | źródło: kwilcz.pl | foto: kwilcz.pl

Komentarze