Oszuści w internecie wciąż grasują

10.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#policja   #oszust   #internet   #międzychód   

W minionym tygodniu kryminalni z międzychodzkiej komendy odebrali kilka zgłoszeń dotyczących nieuczciwych sprzedawców w internecie.

 

Mieszkaniec Bielska za pośrednictwem portalu internetowego zakupił akcesoria komputerowe. Na wskazane konto wpłacił wymaganą kwotę pieniędzy. Towar miał dotrzeć do kupującego w kilka dni od zawarcia transakcji, co do chwili obecnej nie nastąpiło.

Drugie zgłoszenie dotyczyło zakupu laptopa. Na konto sprzedającego powędrowało 2500 złotych. Niestety sprzęt nie dotarł.

Policjanci radzą, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać by nie zostać oszukanym.

Super okazje - przede wszystkim na nie warto uważać, zbyt niska cena za stosunkowo drogi przedmiot powinna szczególnie wzbudzić naszą czujność, dokładne zapoznanie się z ofertą, jej warunkami, opisem, zdjęciami powinny nas ustrzec przed niepotrzebną utratą pieniędzy. Słaba jakość zdjęć, krótki opis, ogólnikowe zapisy powinny wzbudzić naszą czujność.

Sprzedający powinien sprecyzować formę zapłaty za przedmiot oraz opcje jego dostarczenia. Wybierajmy tych kontrahentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród swoich klientów oraz korzystajmy z zaufanych sklepów internetowych, które działają już jakiś czas na rynku.

Warto również sprawdzić firmę lub osobę, od której zamierzamy kupić produkt m. in. czy łatwo można się z nim skontaktować, czy udziela informacji na temat reklamacji, towarach i usługach oferowanych w internecie.

Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie oszukany przez internetowego przestępcę, to należy poinformować o tym fakcie policję. Należy zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp., jak również całą korespondencję ze sprzedawcą, zachować zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, sms-ów, skompletować w razie oszustwa na aukcji internetowej dane takie jak: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym i sposobu dokonania zapłaty.

Jak zawsze w przypadku korzystania z Internetu - najważniejsza jest nasza rozwaga i odpowiedzialność, one zagwarantują nam bezpieczeństwo.

 

To może Cię także zainteresować:
"Szlachetna Paczka" strażacy też mają swój wkład w akcję
Wspólnie dla wielkopolskiej wsi
Bezpieczeństwo nad wodą podczas ferii

red. | źródło: miedzychod.policja.gov.pl | foto: miedzychod.policja.gov.pl

Komentarze