Policyjne dozory za przemoc w rodzinie

29.12.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#policja   #dozór   #przemoc   #międzychód   #sieraków   

W wigilię policjanci z Międzychodu i Sierakowa zatrzymali dwóch mężczyzn, sprawców przemocy domowej po tym jak zostali wezwani do interwencji domowych. Finał ich nastąpił dopiero 25 grudnia br. kiedy to oprawcy przemocy domowej usłyszeli zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad rodziną oraz zostali oddani pod dozór z nakazem opuszczenia mieszkania. Za znęcanie się nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

24 grudnia, około godziny 14.00, patrol z Międzychodu został wezwany do interwencji domowej. Wzywająca pomocy kobieta, była zapłakana i bezradna wobec agresywnego, pijanego konkubenta, który używał siły fizycznej wobec zgłaszającej. Dzielnicowi, wobec powyższych okoliczności natychmiast podjęli decyzję o jego zatrzymaniu jako sprawcy przemocy domowej. 

Podobne zdarzenie, prawie że w tym samym czasie mieli policjanci z Sierakowa. Tam też pijany mąż dopuszczał się rękoczynów wobec małżonki i rodziny. Decyzja mundurowych – zastaje zatrzymany jako sprawca przemocy domowej. 

Tym sposobem dwóch pijanych oprawców trafiło do policyjnego aresztu. W kolejnym dniu (25.12) kiedy wytrzeźwieli i było można ich przesłuchać, policjanci po zebraniu materiału dowodowego przedstawili im zarzut znęcania się nad rodziną. Jeszcze tego samego dnia stanęli przed obliczem prokuratora, który wydał wobec sprawców przemocy domowej postanowienie o oddaniu pod dozór Policji wraz z nakazem opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania. 

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to nadal tajemnica wielu rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna." - to w taki sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. 


Policjanci apelują! 

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie. 

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.


To może Cię także zainteresować:
Zbiórka krwi w Sierakowie
Niespokojny czwartek na drogach powiatu międzychodzkiego
Strażacy apelują -"Uważajmy na kruchy lód"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPP w Międzychodzie / fot. policja.pl

Komentarze