"Profilaktyka a Ty" – relacja z konferencji

29.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#szkoła   #marsz   #profilaktyka   #kwilcz   

W środę 14 czerwca br. uczniowie gimnazjum z terenu powiatu międzychodzkiego i powiatu szamotulskiego wzięli udział w marszu oraz profilaktycznej konferencji PaT w Kwilczu pt.: „Mam odwagę iść przez życie moją własną drogą – jedno jest życie, a dwie strony sieci”.

 

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji w stanie spoczynku (były Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego), natomiast program realizuje Wydział Prezydialny Gabinetu Komendanta Głównego Policji w Warszawie. Podstawowymi celami Programu PaT są: zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw, inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi oraz tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

Hasłem przewodnim dla kwileckiej konferencji było „Mam odwagę iść przez życie moją własną drogą – jedno jest życie, a dwie strony sieci”, które miało zwrócić uwagę na zagrożenia płynące i wynikające z dostępu do sieci internetowej. Internet niesie ze sobą oczywiście wspaniałe możliwości zdobywania informacji, kontaktów z innymi ludźmi, wymiany poglądów, przesyłania danych, dokonywania zakupów. Jednak nie są to jednak same korzyści. Niezbędne jest uzmysłowienie młodzieży drugiej, nieco „ciemniejszej” strony sieci oraz wskazanie na czyhające na młodych ludzi zagrożenia.

O godz. 9.30 ulicami Kwilcza przeszedł marsz zaproszonych gości i młodzieży gimnazjalnej, natomiast dalsza część konferencji odbyła się w sali środowiskowej Zespołu Szkół w Kwilczu. Gospodarz spotkania – Wójt Gminy Kwilcz Stanisław Mannek otworzył konferencję inauguracyjnym przemówieniem, nawiązującym do tematyki konferencji. Program dalszej części spotkania obejmował wystąpienia zaproszonych gości (głos zabrali zaproszeni goście, m.in. przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, Kurator Okręgowy w Poznaniu, Ekspert PaT w Szamotułach, Senator RP oraz przybyli posłowie na Sejm RP), spektakl profilaktyczny pt.: Igraszka grupy Pat z Szamotuł, pokaz multimedialny filmów profilaktycznych nakręconych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kwilczu oraz występ zespołu tanecznego Pati Dance.

Działania profilaktyczne wspierali młodzi sportowcy, którzy specjalnie przybyli z Nowagardu i Margonia: Magdalena Kado (mistrzyni Europy Juniorów w wakeboardzie) oraz Dawid Feneńczak (szczypiornista Pogoni Szczecin oraz reprezentacji Polski juniorów).

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wójta Gminy Kwilcz, Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych.

 

To może Cię także zainteresować:
Łupem padły elektronarzędzia
"Bezpieczne ferie" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
"Dzielnicowy bliżej nas"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: kwilcz.pl | foto: zskwilcz.superszkolna.pl

Komentarze