Słyszysz wyraźną różnicę w pracy rozrusznika? To znak, że najwyższa pora wymienić akumulator samochodowy na coś nowszego

02.07.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Główna bateria odpowiada za wygenerowanie energii elektrycznej, dostarczanej następnie do korzystających z niej podzespołów pojazdu. Począwszy od wspomnianego we wstępie, odpalającego silnik rozrusznika, a skończywszy na elektronicznie opuszczanych i podnoszonych szybach. Jak widać akumulator samochodowy ma do spełnienia mnóstwo różnych, niebywale istotnych zadań. Brak prądu może unieruchomić auto na dobre, dlatego warto poznać objawy wyczerpywania się ogniw, żeby zawczasu zmienić baterię na nową i w pełni sprawną.

 

Nie tylko jednostka zasilająca dostarcza energię. Warto zerknąć również na inne podzespoły

Przed wybraniem się na zakupy warto się upewnić, czy aby na pewno to akumulator samochodowy jest podstawową przyczyną problemów z rozruchem. Mechanicy zalecają, aby wcześniej dokładnie zbadać stan pozostałych części – takich jak alternator. Niesprawny system ładowania nie będzie prawidłowo współpracował z baterią, przez co poziom energii elektrycznej nawet po wielogodzinnym podłączeniu okaże się niewystarczający. Do szybkiego rozładowywania się ogniw mogą również prowadzić niedoskonałości w instalacji elektrycznej. Tego rodzaju wady skutkują niewłaściwym pobieraniem prądu, skąd prosta droga do szybkiego i całkowitego wyczerpania akumulatora. Można to poznać nie tylko po wolniejszych obrotach rozrusznika, ale też słabnącym świetle reflektorów. Jak podkreślają przedstawiciele firmy motoryzacyjnej EXPERT auto, ostateczną pewność dają dopiero szczegółowe pomiary dokonywane za pomocą specjalistycznej aparatury. 


Nie wiesz jaki akumulator samochodowy dobrać do swojego auta? W pierwszej kolejności sprawdź te 3 rzeczy 

- Parametry techniczne – mechanicy są zgodni: w każdym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest zakup takiej jednostki zasilającej, która w pełni odpowiada zaleceniom określonym przez producenta pojazdu w instrukcji obsługi. Najważniejsze dane dotyczą pojemności baterii oraz prądu rozruchowego. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że wartości określane są według różnych norm (m.in. DIN, SAE, EN). 

- Wymiary urządzenia – każdy samochód posiada „pod maską” specjalne miejsce, w którym należy umieścić i podłączyć akumulator samochodowy. Zbyt duża bateria najzwyczajniej w świecie się nie zmieści, pieniądze będą wyrzucone w błoto. Z kolei ogniwa mniejsze od przewidzianych wymiarów stwarzają problemy ze stabilnym mocowaniem. 

- Rozmieszczenie biegunów na akumulatorze – drobiazg, na który mało kto zwraca należytą uwagę. W praktyce może bardzo łatwo wymóc kolejne wydatki, jeżeli kierowca nie obejrzy wcześniej wszystkiego wystarczająco dokładnie. Powód? Zbyt krótkie kable zasilające, które mogą nie sięgnąć do odpowiednich miejsc.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze