Stalowy pomost połączył brzegi Warty w Międzychodzie

19.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#budowa   #inwestycja   #most   #rzeka   #warta   #międzychód   

Zakończył się montaż stalowego konstrukcji pomostu nad Wartą. Trwają przygotowania do jego zabetonowania. Cała inwestycja polegająca na budowie nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej połączona z rozbiórką sąsiedniego starego obiektu zakończy się w listopadzie.

 

Nową 3-przęsłową konstrukcję w Międzychodzie tworzą stalowe dźwigary, które będą zespolone z żelbetową płytą.

- W trakcie robót wykonywanych jesienią znacznie podniósł się poziom Warty – mówi dyrektor zarządzający w firmie „Gotowski”, Paweł Pietraszak. - Woda zalała teren, na którym wykonywano jedną z podpór pośrednich od strony północnej. To wstrzymało część robót. Musieliśmy zabezpieczyć to miejsce wyższymi ściankami szczelnymi, niż wynikało to z założeń projektowych. W ostatnich dniach zakończyliśmy montaż stalowej konstrukcji pomostu. Teraz wykonujemy szalunki i przygotowujemy się do jego betonowania płyty. Te prace planowane są na kwiecień. Jednocześnie prowadzone są prace ziemne przy nasypach w ciągu nowych dróg dojazdowych. Po zakończeniu tych robót wykonamy też płyty przejściowe (pomiędzy drogą i mostem). Mimo dodatkowych prac niezmiennie zamierzamy zakończyć cały kontrakt wraz z rozbiórką starego obiektu do listopada.

Nowy most powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160, która łączy miasta w zachodniej części Wielkopolski. Umożliwia ona też kierowcom dojazd do węzłów na autostradzie A2 (Poznań - Berlin) w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu. Konstrukcja nowego mostu powstaje na wschód od istniejącej przeprawy. Umożliwia to przez cały okres budowy nowego korzystanie z istniejącego mostu. Zostanie on rozebrany jesienią, po otwarciu nowej przeprawy.

Nową 3-przęsłową konstrukcję stworzą stalowe dźwigary zespolone z żelbetową płytą. Na jezdni znajdować się będą dwa pasy ruch o szerokości 3,5 metra oraz pobocze. Zaprojektowano również ciąg pieszo-rowerowy. Inwestycja połączona jest z budową nowych dróg dojazdowych oraz 4-wlotowego ronda. Powstanie ono po południowej stronie przeprawy na przecięciu ulicy J. Piłsudskiego i Wałów Jana Kazimierza. Koszt inwestycji to blisko 21 mln zł.

 

Nowy most w liczbach

• długość całkowita — 139,8 m

• szerokość całkowita — 14,85 m

• szerokość jezdni — 8,5 m

• liczba przęseł — 3.

Inwestor:

• Województwo Wielkopolskie / Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu

Wykonawca:

• Firma Gotowski

 

To może Cię także zainteresować:
Międzychód: III Nadwarciańskie Święto Pieśni
Międzychód: Święto Pszczoły i Obchody Święta Matki Boskiej Zielnej
Międzychód: Dzień Wojska Polskiego

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: kontakt@ddwlkp.pl / Firma

Komentarze