Świadomość ekologiczna przy wyborze maty do jogi

03.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #joga   #zdrowie   #ćwieczenia   

Świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa raczej nie jest na wysokim poziomie, co przejawia się zarówno w wymiarze ogólnym, jak i indywidualnym. Wydaje się, że osoby praktykujące jogę powinny mieć większą wrażliwość na te kwestie i bardziej zwracać uwagę na swoje zachowania, nawet w takim aspekcie, jak wybór maty do jogi.

 

 Joga jest drogą do zdrowia

Z taką tezą chyba nikt nie odważy się polemizować. Systematyczna praktyka nie tylko sprawia, że ciało staje się elastyczne i czujemy się lepiej pod względem fizycznym, ale również wyzwala w nas siły witalne, co ma przełożenie na świetne samopoczucie psychiczne. Warto przy tym pamiętać, że jednocześnie joga oczyszcza nasz organizm z toksyn, a dzięki temu wzmacnia się nasz układ immunologiczny i po prostu mniej chorujemy. W związku z tym, że toksyny znajdują się w powietrzu, którym oddychamy oraz żywności, którą jemy, to tak naprawdę trudno osiągnąć stan całkowitego ich wyeliminowania z naszego organizmu. W zasadzie zatruwamy się nimi na co dzień, a organy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu, jak nerki, wątroba, płuca i skóra nie nadążają z pracą i stają się coraz mniej efektywne. Wiele osób macha na to ręką i specjalnie nie przejmuje się negatywnym wpływem toksyn na zdrowie człowieka, a nawet bagatelizuje ich szkodliwe działanie, ale to właśnie one wywołują wszelkiego typu stany zapalne, alergie, a kumulowane przez lata przyczyniają się do dużo poważniejszych schorzeń, nawet zagrażających życiu człowieka. 
 
Osoba praktykująca jogę powinna być bardziej świadoma tych zagrożeń i zwracać uwagę na jakość swojego życia. Dotyczy to nie tylko kwestii żywieniowych. Toksyny dostają się do naszych organizmów różnymi drogami – przez układ oddechowy, pokarmowy, ale także przez skórę. Ile osób zastanawia się, z jakiego materiału wykonano matę do jogi i nie chodzi tutaj o aspekty użytkowe, ale ekologiczne. Trzeba pamiętać, że wiele tanich mat zawiera metale ciężkie i inne szkodliwe substancje, jak toksyczne plastyfikatory czy też środki pieniące. Bezpośredni kontakt z taką matą z pewnością nie ma nic wspólnego ze zdrowym stylem życia i po prostu naraża nas na niebezpieczeństwo.
Zdrowie to jedna rzecz, ale nie można pomijać tak ważną kwestię, jaką jest wpływ określonych materiałów na środowisko naturalne? Troska o nasze otoczenie, przyrodę świadczy o wysokim poziomie człowieczeństwa. Dopiero wtedy można o nas powiedzieć człowiek rozumny. W przypadku maty do jogi należy zwrócić uwagę na to, czy można ją bezproblemowo zutylizować. 
 
Czy mata z PVC może być bezpieczna?
 
Największą popularnością w naszym kraju cieszą maty wykonane z PVC, czyli polichlorku winylu. Jest to syntetyczny polimer powstający z łączenia wielu cząsteczek chlorku winylu. Owo tworzywo sztuczne ma różne oblicza, jednak większość tanich mat wykonanych z PVC stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Jeżeli w opisie maty pojawiają się jedynie ogólniki, typu mata ze specjalnego tworzywa i nie ma żadnej informacji na temat jakości tego materiału, to lepiej zrezygnować z zakupu. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to materiał, do którego produkcji zastosowano szkodliwe substancje.
 
Maty do jogi z PVC, aby były produktem nam przyjaznym, muszą mieć certyfikat Oeko-Tex Standard 100.  Tylko wtedy mamy pewność, że są wolne od substancji szkodliwych, a nawet potencjalnie szkodliwych. Chodzi o substancje chemiczne prawnie zakazane, ale także te, które mogą oddziaływać w negatywny sposób na zdrowie człowieka. Przede wszystkim będą to pestycydy, barwniki alergizujące, barwniki azowe, stabilizatory zawierające metale ciężkie, jak ołów i kadm oraz plastyfikatory, głównie ftalany. 
 
Osobny problem stanowi utylizacja. Podczas procesu spalania, w przypadku mat pozbawionych certyfikatu Oeko-Tex Standard 100, w bardzo dużych ilościach uwalniają się niebezpieczne dioksyny, furany i metale ciężkie. Trudno również o ponowne wykorzystanie odpadów z PVC, a to ze względu na występujące domieszki, które ograniczają możliwości efektywnego recyklingu. Z kolei składowanie takich materiałów na zabezpieczonych składowiskach grozi zanieczyszczeniem środowiska. 
Pamiętajmy – jeżeli decydujemy się na matę z PVC, to musi ona mieć certyfikat Oeko-Tex Standard 100.
 
Czy mamy jakąś alternatywę dla PVC?
 
Oferta rynkowa nie ogranicza się do mat z tworzyw sztucznych i są dostępne maty do jogi ekologiczne, z materiałów w pełni biodegradowalnych. Szczególnie popularne stają się maty do jogi z kauczuku, a więc materiału naturalnego pozyskiwanego z drzew kauczukowca, oczywiście z terenów niezagrożonych katastrofą ekologiczną. W tym przypadku ostrożność powinny zachować jedynie osoby uczulone na lateks i nadwrażliwe na specyficzny zapach gumy, który z czasem jednak się ulatnia. Innym ciekawym materiałem, w pełni biodegradowalnym i bezpiecznym dla zdrowia człowieka, jest naturalne włókno roślinne, czyli juta. Co ciekawe, od jakiegoś czasu można też dostać maty z nietoksycznego plastiku TPE (Thermal Plastic Elastomer), który nadaje się do przetopienia i ponownego wykorzystania. 
 
Bez względu na to, na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy, to miejmy na uwadze kwestie ekologiczne i bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. 
 

To może Cię także zainteresować:
Akcja "Policz się z cukrzycą"
Rekordowa zbiórka WOŚP w Międzychodzie
Jubileusz 50 - lecia pracy zawodowej

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red.

Komentarze