Wakacje z Nadleśnictwem Międzychód

06.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#las   #przygoda   #przyroda   #wakacje   #nadleśnictwo   #międzychód   

Na wakacyjne przygody Nadleśnictwo Międzychód oferuje wiele różnorodnych atrakcji.

 

Dla wszystkich, którzy lubią spacerować i podziwiać piękno przyrody, Nadleśnictwo Międzychód poleca leśną ścieżkę dydaktyczną „Bobrowy zakątek" zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Mokrzec w pobliżu Kaplina. Przewiduje ona jedenaście przystanków z tablicami edukacyjnymi o tematyce leśnej. Obejście całej ścieżki o długości 5 km zajmuje około dwie, trzy godziny.

Dla rowerzystów przygotowane są trzy ścieżki rowerowe – „Śladami Radusza", „Kopalnia Wanda" oraz „Szlak powstań narodowych 1769-1919". Pierwsza wiedzie po pozostałościach nieistniejącej, owianej tajemnicą wsi Radusz. Przystanki oznaczone są tabliczkami opisującymi krótko obiekty, które niegdyś stały na miejscu dzisiejszych ruin, fundamentów. Rowerzyści mają do wyboru dwa szlaki: żółty – 14 km oraz niebieski – 23 km. Ścieżka rowerowa „Kopalnia Wanda" o długości 8,5 km jest przedłużeniem i uzupełnieniem ścieżki rowerowej „Śladami Radusza", upamiętnia powstanie głębinowej kopalni węgla brunatnego w sąsiedztwie Jeziora Barlin. Ścieżka rowerowa „Szlak powstań narodowych 1769-1919 ma 75 km długości, przebiega przez miejsca zrywów powstańczych znajdujących się między innymi na terenach Nadleśnictwa Międzychód.

Niezapomniane wspomnienia z wakacji gwarantują urokliwie położone miejsca biwakowania. Nadleśnictwo Międzychód ma w swoim posiadaniu 6 takich punktów: nad jeziorami Winna Góra, Radgoskim, Głęboczkiem, Piaskowym, Solczyk oraz nad Wartą. Są one wyposażone w ławostoły, ujęcie wody pitnej, toalety, a oprócz tego w bezcenne świeże powietrze, ciszę i piękno natury.

W sobotnie przedpołudnie Nadleśnictwo proponuje zwiedzanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Mokrzec z wystawą charakterystycznych dla Puszczy Noteckiej gatunków ptaków i ssaków z wilkiem na czele. W Ośrodku znajduje się również ciekawa izba pamięci wsi Radusz oraz ekspozycja związana z historią pracy leśników. Obok Ośrodka znajduje się wiata, w cieniu której można odpocząć i delektować się otaczającą przyrodą. Ośrodek Edukacji Ekologicznej jest czynny od poniedziałku do piątku dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Miedzychód. W każdą sobotę w lipcu i sierpniu od godziny 10.00 do 14.00 czeka na turystów pracownik Nadleśnictwa, który chętnie będzie dla Państwa przewodnikiem.

Przy okazji wakacji warto wybrać się do rezerwatu przyrody - Kolno Międzychodzkie , który położony jest koło Międzychodu. Rezerwat utworzono w 1959 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu liściastego malowniczo położonego między dwoma jeziorami: jeziorem Kludno i Jeziorem Koleńskim połączonymi rzeką Kamionką. Rezerwat obejmuje obszar 14,77 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Międzychód znajduje się również wieża widokowa wybudowana na Górze Trębacza 2 km za wsią Zielomyśl przy drodze do Lubikowa. Z wieży rozciąga się rozległa panorama okolicy – widok na pola, lasy i urozmaiconą polodowcową rzeźbę terenu.

Przygotowano 24 miejsca postoju, które zapewniają każdemu chwilę relaksu, spacer po lesie, grzybobranie, zbiór jagód. Miejsca postoju wyposażone są w małą infrastrukturę turystyczną: drewniane ławostoły, ławostoły zadaszone, kosze, tablice.

Nadleśnictwo Międzychód daje wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu. W zależności od wieku, kondycji, upodobań każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odpocząć i zregenerować siły, bo to co najlepsze jest na wyciągnięcie ręki, więc jeśli jeszcze nie mamy planów, warto wybrać się do Nadleśnictwa Międzychód.

 

To może Cię także zainteresować:
"Szlachetna Paczka" strażacy też mają swój wkład w akcję
Wspólnie dla wielkopolskiej wsi
Bezpieczeństwo nad wodą podczas ferii

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl / HANNA PERZANOWSKA | foto: miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl

Komentarze