Węże strażackie: węże do zadań specjalnych. Nie tylko tam, gdzie się pali

05.02.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Istnieją sytuację, gdy możliwość doprowadzenia w jakieś miejsce wody musi być stworzona szybko i łatwo za pomocą wyposażenia nadającego się do wielokrotnego użycia. Tutaj właśnie znakomite zastosowanie znajdują przede wszystkim węże strażackie. Możliwości ich wykorzystania są dużo szersze, niż może nam się wydawać. To jedno z tych niezwykle udanych rozwiązań, którego ogólna forma pozostaje w związku z tym niezmienna od wielu lat, choć w szczegółach podlegają one oczywiście istotnym ulepszeniom.

 

Rozwiązanie niezastąpione wszędzie tam, gdzie liczy się prostota i niezawodność 

Obserwowaniu z jaką sprawnością strażacy, czy to podczas pokazów, czy prawdziwej akcji, rozwijają swoje węże i budują linie gaśnicze, w kilka chwil od przyjazdu przystępując do okiełznywania niebezpiecznego żywiołu, nierzadko towarzyszy uczucie wielkiego podziwu. Trzeba jednak wiedzieć, że wyposażenie tego rodzaju bardzo szeroko wykorzystywane jest także w zupełnie innych, pozbawionych podobnego dramatyzmu, a jednak również istotnych zadaniach. Tymczasowa konieczność przesyłania dużej ilości wody występuje bowiem w wielu dziedzinach, na czele z borykającym się niekiedy z jej niedostatkiem rolnictwem czy budownictwem. Budowa stałej infrastruktury bywa zupełnie nieopłacalna, a w dodatku nie pozwala z równą łatwością dostosowywać się do zmieniających się np. w miarę postępów prac potrzeb. Dlatego właśnie wąż strażacki, w jaki można wyposażyć się np. dostarczającym różnorodne wyposażenie techniczne sklepie MiDaTech , stanowi rozwiązanie w wielu sytuacjach po prostu niezastąpione. Jego użyteczność wynika z łatwości użytkowania uzyskiwanej także dzięki popularnym złączom Storz, a także stosunkowo niskiej wagi i bardzo łatwego transportu i magazynowania. Zastosowanie takiego węża nie wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznego wyposażenia, ani starannego doszkalania mającym się tym zajmować ludzi. Zarówno wykonanie tymczasowej infrastruktury przesyłowej, jak i jej modyfikacja czy likwidacja następuje w bardzo krótkim czasie, co przy wielu przedsięwzięciach jest niezwykle istotne. 

Zadanie niezbyt skomplikowane, a jednak nie takie łatwe 

Cóż może być bardziej banalnego, niż tłoczenie wody – można sobie pomyśleć. Tymczasem, by stosowane do tego wyposażenie mogło temu zadaniu sprostać, musi charakteryzować się bardzo wysoką jakością. Choćby ze względu na to, że, zależnie do konkretnego przeznaczenia i miejsca wykorzystania, woda ta może nieść ze sobą różne zanieczyszczenia, w postaci np. piachu, zdolnego wycierać elementy, przez które jest przesyłany. Wężom takim zagraża także fakt, że jako rozwiązanie tymczasowe z reguły nie są dodatkowo chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, ani innymi czynnikami wynikającymi z zastosowania zewnętrznego. Wreszcie, wielokrotne zwijanie, transportowanie i rozwijanie, którego łatwość należy do głównych zalet charakteryzujących wąż strażacki, także mogłoby przyczynić się do przedwczesnego zużycia, a więc np. powstania nierzadko trudnych do zlokalizowania przecieków utrudniających wykonanie zadań, w jakich jest stosowany. Dlatego też ich producenci przykładają wielką wagę do trwałości zarówno oplotów, jak i wkładek wewnętrznych, uzyskując wyroby zdolne sprostać trudom nawet długotrwałego użytkowania.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze